Improve Your Math Test Scores & Grades!

Welcome! My name’s Dave and I’ve been tutoring math for over 5 years. If you live in NYC and need a math tutor, you’ve come to the right place.

Contact me if you need help in the following subjects:

  • Algebra (1 and 2)
  • Calculus (1, 2, 3, AP, also pre-Calculus)
  • Statistics (HS & College level)
  • Trigonometry
  • SAT and GRE math exams

My personalized tutoring service is way better than pricey tutoring agencies. Here’s why:

  • 1-on-1 Adaptive Tutoring - Every student learns differently and I customize each tutoring session to the needs of the student. Over the years, I’ve developed effective strategies for tutoring students with very different learning styles.
  • Convenient Scheduling – Everyone’s busy and I get that. We’ll set a schedule, but if we need to change things up, we can do that and I won’t charge you any ridiculous fees.
  • Top-Notch Service – I consistently receive praise and referrals from my clients. I work well with students of all ages and get results! I’m always on time, courteous, professional, and effective. Please contact me today to set up an appointment.

Please complete the form below and I will be in touch ASAP!




What can I help you with?

Math Tutoring in Queens!

Later this month, I’m moving from Manhattan to Queens. I’ll be living in the Astoria neighborhood of Queens near the NQ line.

So, if you’re living in Queens and looking for a local math tutor, don’t hesitate to contact me!

I’m still in Manhattan just about every day and we all know the subway can take us just about anywhere in this city so I’m still happy to offer tutoring to everyone living in other areas/boroughs as well.

Here’s a map of where I’ll be. See you around the neighborhood!

Translating Word Problems into Equations

One thing that I’ve noticed as a math tutor over the last 7 years is that many students struggle much more with understanding what a word problem is asking them to do moreso than doing the actual math.

This probably isn’t surprising to a lot of people. Word problems are inherently a bit trickier because you have to read them carefully, figure out what is being asked, and set up the math problem yourself.

Today I’m going to walk through an example word problem and give some tips on how to solve it.

Here’s the problem:

A math test is worth 100 points. There are two point problems and four point problems on the test. There are a total of 45 questions on the test. How many two point problems and how many four point problems are there on the test?

Now, let’s solve the problem.

Step 1: Identify and write out the information you are given.

Here’s what we know:

  1. The test is worth 100 points.
  2. There are 45 questions on the test.
  3. There are both 2 point and 4 point problems.

Step 2: Set up an equation to solve the problem.

We know the test is worth 100 points so it makes sense that our equation should equal 100. Since there are questions worth 2 points and questions worth 4 points, we’ll want something like 2x + 4y = 100, where x is the number of 2 point questions and y is the number of 4 point questions.

We still need to account for the fact that the test has 45 questions, though. Since the test has 45 questions, that means x and y are related. Let’s write out how they are related:

x + y = 45 OR y = 45 – x

If we know x, we know we can just take the total number of questions (45) and subtract x to get y. So, let’s re-write what we have:

1) 2x+ 4y = 100

2) y = 45 – x

3. Substitute equation (2) into equation (1) and solve for x

Now, substitute equation (2) into equation (1):

2x + 4*(45-x) = 100

Solving for x is the easy part.

2x + 4*(45-x) = 100

2x +180 – 4x = 100

-2x = -80

x = 40

Now, we know x, but what about y?

4. Substitute the solution for x back into equation (2) and solve for y

y = 45 – x

x = 40

y = 45 – 40 = 5

5. Check your answer

We got x = 40 and y = 5 so let’s substitute that back into equation (1) and see if the equality holds.

2x + 4y = 100

2*40 + 4*5 = 80 + 20 = 100

Yes! The equality holds so our answer is correct.

6. State your answer

Let’s put that into words now so we get full credit.

There are 40 2-point questions and 5 4-point questions on the test.

Wrapping Up

That might seem like a lot of work to solve such a simple problem, but it’s good practice to learn all the steps in solving a word problem.

We’ve actually just solved a systems of equation problem by the substitution method, a common algebra topic that many students struggle to master.

If you’re faced with a tough word problem that you can’t quite wrap your head around, it can really help to just start writing out what you know and trying to set up the equation(s). When you start to write things out, sometimes it’ll hit you what you need to do to solve the problem. I highly recommend doing that as opposed to staring at your test!

3 Tips for Studying for the GRE Quantitative Reasoning Exam

So you’re getting ready for the GRE Quantitative Reasoning (math) exam?

Congratulations on getting started! This exam, like all standardized exams, is a little bit different from a regular math test, but that shouldn’t scare you. Here are 3 tips on studying for the GRE Quantitative Reasoning exam.

1. Practice the TYPES of questions the exam will ask you

Practice makes perfect when it comes to studying for the GRE. Not only do you want to make sure you’re math skills are up to speed, but you also want to make sure you know the types of questions the GRE will ask you like the back of your hand.

The question formats on the GRE math exam are, well, kinda weird. At least different from regular math tests. Here are the types of questions you’ll be asked:

  1. Quantitative Comparison questions
  2. Single response multiple choice questions
  3. Multiple response multiple choice questions
  4. Numeric entry question

Single response multiple choice questions and numeric entry questions are pretty standard, but this is one of the few times in your math test-taking life you’ll be asked to choose multiple answers (and they won’t tell you how many). You’ll also be dealing with quantitative comparisons which sometimes don’t even give you enough information to solve the problem! (the correct answer would be D. not enough information)

The bottom line is you need to practice, practice, practice these types of questions so you don’t get flustered on test day. Lots of practice will also help you pick up on the little tricky questions ETS will try to slip by you.

2. Practice against the clock

Unfortunately, in all their evilness, the ETS won’t give you all day to take the GRE. They actually only give you 3 hours and 45 minutes to complete 6 sections, 2 of which are the quantitative reasoning sections. You get 35 minutes for each quantitative reasoning section.

Since each quantitative reasoning section has 20 not so easy questions, you don’t have too much time to spare. The last thing you want to do is get nervous about the clock during the test so make sure you’ve taken plenty of practice exams against the clock to simulate the test environment.

By doing this, you’ll develop your own personal timing strategies and know when a question is taking too long and should just be skipped and returned to later (if time is available).

3. Give yourself time to prepare

It’s nearly impossible to successfully cram for the GRE quantitative reasoning exam. The exam covers a wide range of math topics and is very unique in the types of questions that are asked as I pointed out above.

For those 2 reasons, you should really give yourself as much time as possible to study and really prepare for the exam. I would say at least 3 months, and preferably longer.

Here’s how I would recommend you spend your time (6 months):

Months 1-2: Study the topics that will appear on the exam (algebra, percentages, geometry) sticking to one or two topics per week, focusing on mastering them. Don’t worry about any tricky questions yet – just study the basics and master them by repeating the same types of problems over and over until you dream about them (almost).

Months 3-4: Now that you know the math, start practicing the types of questions the GRE will throw at you. Take your time and learn how to solve each type of problem.

Months 5-6: Now’s the time to get serious and start taking practice exams. I’d spend a week taking practice exams without a timer, and then grade yourself, studying the parts that you missed. The final week I would recommend complete simulated exams with a timer.

I hope this post has helped you figure out your GRE study plan!

How much does math tutoring cost in NYC?

If you’re considering hiring a math tutor, naturally cost is going to be something you’ll consider in making your decision. For those who haven’t hired a math tutor before, sticker shock can be an issue. There’s no getting around it – tutoring is expensive.

I’m able to keep my rates competitive and below the city average because it’s just me and I don’t have to pay for office space and all the other overhead that goes along with running a larger business, but my hourly rates still aren’t cheap.

While I don’t have exact numbers, here’s how I would break down the rates in NYC:

$20 – $50/hr – Tutors charging less than $50/hr. are either new to tutoring or aren’t very good at what they do. When I first started tutoring in DC, I started at $35/hr., but I became flooded with so much repeat business that I had to quickly raise my rates over $50/hr. It’s unlikely you’ll find a good tutor in this price range in NYC, but you could get lucky.

$50 – $100/hr – My rates are in this range right now and will probably stay there as long as I’m a tutor. It’s the more reasonable range, in my opinion, and most established independent tutors and some agencies are in this range.

$100 – $200/hr – It’s not uncommon to see rates over $100/hr. from agencies and even from some private tutors, but I wouldn’t recommend paying this high of a rate without a trusted referral. Some of these tutors are truly worth the money for 1-on-1 tutoring, but I don’t think I would pay anyone that much for a class or group session so be careful.

$200+/hr – Yes, they do exist, but you probably shouldn’t be paying this much unless you can comfortably afford it and the tutor is highly recommended by someone you trust.

Why does tutoring cost so much?

Tutoring certainly isn’t cheap and you might be wondering why that is so here are 2 main reasons.

1. There is a huge demand.

Education is extremely important in today’s world and closely linked to future earnings so naturally parents want the best for their kids and tutoring is one way to help them get that. Math skills are especially important in landing a solid job in the future and nobody wants to be left behind. Bottom line is there’s just a lot of potential customers out there and that drives costs up.

2. It’s never really just 1 hour.

Although my rates are based on tutoring time, there’s preparation, travel time, and sometimes extra expenses (maybe the subway fare, for example) to account for. A good way to get a discount with a private tutor is to offer to meet at a place convenient to them and thereby eliminating their travel time. I’m often flexible with my rates so it’s something you can ask me about.

I hope this article has given you a better understanding of why tutoring can be expensive and what to expect in hiring a tutor in NYC.

Interested in setting up a tutoring session with me? Click here to contact me.